School Clubs

After School Clubs imageAvon House offers a wide range of extra-curricular activities.  These take place before and after school as well as during the lunch break.

Clubs change termly and places are allocated at the start of each term.   The majority of clubs are run by Avon House staff and are free of charge, except where consumables are used.  Fun Football, Ballet and Tap, Tennis Coaching, Funky Trunky Arts and UK Karate are run independently and charged accordingly.

 

The schedule for Summer Term 2017 is as follows:

Day Club Time Age Staff
Monday Kwik Cricket & Rounders  3.40pm – 4.15pm  Yrs 1-2 Mr Evans/Miss Young
Monday Mess Art 3.30pm – 4.15pm F1 – F2 Miss Lambert/Miss Goodman
Monday Construction Crew 3.30pm – 4.15pm F2 – Y2 Mr Hapgood
Monday Board Games 3.30pm – 4.15pm F2 – Y1 Miss Donnelly
Monday Once Upon a Story 3.40pm – 4.15pm F2 – Y1 Miss Gray
Tuesday Dance 8.00am – 8.30am F2 – Y2 Mrs Ramshaw/Miss Weeks
 Tuesday Music Makers  8.10am – 8.30am F1 – F2 Miss Varah
Tuesday Stretch & Jump 3.40pm – 4.15pm F1 – F2 Miss Goodman
Tuesday Music Theory 3.40pm – 4.30pm Y2 – Y6 Mrs Jackson
Tuesday Tri-Golf 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y4 Mr Evans/Miss Andrews
Tuesday Cookery 3.40pm – 4.30pm Y5 – Y6 Brookwood
Tuesday Junior Tag Rugby 3.40pm – 4.30pm Y1 – Y2 Mr Biston
Tuesday Homework 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y6 Mrs Jones
Wednesday Treasured Readers 8.00am – 8.30am Y1 – Y2 Mrs Telling/Mrs Barry
Wednesday Handwriting 8.00am – 8.30am Y1 – Y2 Invitation Mrs Chambers
Wednesday ICT Explorers 8.10am – 8.30am F1 – F2 Miss Heath
Wednesday Cheerleading 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y6 Mrs Ramshaw/Miss Weeks
Wednesday Cricket 3.40pm – 4.30pm  Y4 – Y6  Mr Bowers
Wednesday Tennis 3.40pm – 4.30pm Y2 – Y3 Miss Rooks
Wednesday Tri-Golf 3.40pm – 4.30pm Y2 – Y3 Mr Evans
Wednesday Drama 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y6 Miss Varah
Wednesday Homework 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y6 Mrs Geisler
Wednesday Hama Beads 3.40pm – 4.30pm Y4 – Y6 Mrs Taggart
Thursday Puppet Story Telling 8.10am – 8.30am EYFS  Miss Young
Thursday Yoga 8.10am – 8.30am F1 – F2 Mrs O’Connor
Thursday Pre-Prep Choir 3.40pm – 4.15pm Y1 – Y2 Mrs Beckett
Thursday Hama Beads 3.40pm – 4.30pm Y2 – Y3 Miss Bishop
Thursday Chess 3.40pm – 4.30pm Y1 – Y2 Mr Biston
Thursday Netball 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y5 Miss Gray/Miss Morley
Thursday Rounders (mixed) 3.40pm – 4.30pm Y4 – Y6 Mrs Wratten/Miss Christey
Thursday Homework 3.40pm – 4.30pm Y3 – Y6 Miss Dade
Friday Film Club 3.40pm – 4.30pm Y1 – Y6 Mrs Chambers
Friday Karate 3.40pm – 4.30pm Y1 – Y6 Outsourced (G2G) Miss Goodman/Mrs O’Connor
Friday Football 3.40pm – 4.30pm Y1 – Y3 Mr Hapgood/Mrs Wood